Izolacepir s.r.o.

Jak se zbavit kun z podkroví?

Mnoho majitelů rodinných domů se potýká s problémem kun, které se usadily v podkroví. Tato zvířata zničí instalace, jsou příčinou nepříjemného zápachu, a dělají hluk v noci a bojují o své území. Podkroví starých domů je pro ně nesmírně atraktivní: jsou suché, teplé a hnízda se snadno staví z izolačního materiálu (např. Minerální vata). 

Těsná střecha

Problémům je vždy nejlepší předcházet. Pokud jde o kuny, v jejich případě je nejlepším preventivním opatřením utěsnění střechy. Všechna okna a otvory v podkroví by měly být zajištěny poměrně hustou sítí, přes kterou žádný dravec neproklouzne. Také stojí za to ztížit kunám dostat se do podkroví omotáním okapů, např. ostnatým drátem. 

Je třeba pečlivě zvážit výběr materiálu pro tepelnou izolaci střechy. Polystyren a minerální vlna pro kuny nejsou velkou překážkou – mohou v nich poměrně snadno vytvářet komunikační trasy. Dobrou volbou bude izolační deska PIR, která je odolná vůči aktivitě kun, ale také myší, krys, mechů a lišejníků. 

Jak se zbavit nežádoucího hosta ?

Ale co bychom měli dělat, když se kuna již usadila v našem podkroví? Máme několik možností. Jedním z nich je nákup speciálního odpalovače zvuku, který vydává nepříjemné signály, slyšitelné pouze pro kuny. Můžeme si také koupit odpuzovač vůní, na který však mohou být citliví domácí psi a kočky. Další účinnou metodou je nastavení živé pasti pro kunu. 

Zvíře do něj vstoupí, po kterém se dveře zabouchnou a kuna se z něj nemůže dostat. Neutrpí však žádné zranění. Pasti je nejlépe dát nějakou pochoutko: vejcem nebo sendvičem s medem. Po zachycení dravce by měla být past se škůdcem odvezena někde od dále obytných budov a vypuštěna do volné přírody.