Jedním z důvodů, proč je izolace podlah tak důležitá, je to, že mnoho budov, které se dnes staví, nemá suterén. V důsledku toho je podlaha, která leží na zemi, obyvatelné části domu. Dobrá izolace podlahy je velmi důležitá již v počáteční fázi výstavby. Stejně jako v případě izolace stěn je nesmírně důležitá posloupnost provádění jednotlivých činností.
Jak vypadá izolace podlahy na zemi v dalších krocích?
První vrstva je ta, která je nejhlouběji pod budovou, zde jsou vedena instalace domu. Tato vrstva by měla být pokryta pískem, který musí být zhutněn. Poté se aplikuje beton – jedná se o tzv základní vrstvu. Druhým je izolace proti vlhkosti, která je vyrobena ze silné, těsně položené hydroizolace. Je třeba pamatovat na to, že spoje hydroizolace by měly být slepeny dohromady a její příslušný přebytek musí být vpuštěn pod stěny. Další vrstvou je tepelná izolace, kde se často používá polystyren, který je opět pokryt fólií. Lze však použít i moderní a velmi efektní PIR desky. Další vrstvou je beton nebo anhydrit a nakonec dokončovací vrstva.
Přesná tloušťka a typ izolační vrstvy se volí individuálně pro budovu v závislosti na její geografické poloze a jejím přesném účelu. Tuto problematiku se vyplatí konzultovat s odborníkem již ve fázi projektování stavby.
Proč je tato izolace tak důležitá?
Pokud je podlaha umístěna přímo nad terénem, snadno se do interiéru bez dostatečné ochrany dostane chlad a vlhkost, což může mít negativní dopad na celý objekt a jeho konstrukce a také na zdraví majitelů. . Funkčnost a komfort užívání budovy závisí mimo jiné na z možnosti udržet si v něm teplo a optimální teplotu pro sebe. Pokud si to tedy předem promyslíme, určitě v budoucnu utratíme méně za vytápění, které pro nás bude velmi důležité.